TOP 5 #4- wiadomości ze świata budownictwa

Szybka nawigacja

TOP 5 to seria cotygodniowych , najważniejszych wiadomości ze świata budownictwa. Jeśli interesuje Cię budownictwo, działasz w branży lub jesteś inwestorem, zainwestuj kilka minut tygodniowo i zgarniaj wiedzę w pigułce.

Aktualna cena stali: 3744 zł (-2.70%)

Koniec wzrostów w sektorze budowlanym

W poniedziałek z najnowszych informacji przekazywanych od GUS wynika, że produkcja budowlano-montażowa zmalała o 1.5%. Po nowym roku zanotowaliśmy w tym sektorze wzrosty, natomiast owy marcowy wynik jest zdecydowanie rozczarowujący.

ETS na budownictwo i transport oznacza drożyznę

Rozszerzenie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji na sektory budownictwa i transportu będzie oznaczać drożyznę. ETS to szkodliwy system a jego wpływ odczuje każdy Polak.

Ceny mieszkań nie będą spadać

Jak informują analitycy banku PKO okres spadków cen mieszkań się zakończył. Według wstępnych szacunków opartych na danych banku średnia cena transakcyjna m2 mieszkania na rynku pierwotnym w największych miastach w I kw. 2023 r. wzrosła o 3,9% kw/kw i 4,7% r/r.

Nadal mało pozwoleń na budowę mieszkań

W pierwszym kwartale 2023 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spada natomiast cały czas liczba pozwoleń oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Beton który pochłania dwutlenek węgla

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (USA) wynaleźli metodę pochłaniania CO2 przy okazji produkcji betonu. Warto nadmienić to właśnie jego produkcja obecnie jest znaczącym producentem emisji dwutlenku węgla.