Budownictwo modułowe – nowa rzeczywistość budowlana na świecie

Budownictwo modułowe w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność, a wraz z nią rozgłos. Na rynku pojawiają się nowe firmy oferujące swoje rozwiązania modułowe dla wielu przedsiębiorstw, a dodatkowo samo budownictwo modułowe jest idealnym rozwiązaniem na wyzwania, z jakimi przyszło nam się mierzyć w ostatnim czasie np. kryzys migracyjny czy mieszkaniowy. 

Czym różni się budownictwo modułowe od tradycyjnego?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, budownictwo modułowe w Polsce zyskuje szczególnie w ostatnim czasie ogromną popularność. W ten sposób budowane są nie tylko budynki mieszkalne, ale również szpitale, hotele, czy obiekty użyteczności publicznej. W porównaniu do tradycyjnego budownictwo modułowe cechują takie rzeczy jak:

  • niski czas oraz koszty budowy – wybierając modułowe rozwiązania, czas wykonania zostaje niesamowicie skrócony. Dom gotowy może być po kilku tygodniach, a średnia długość prac wynosi około 3 miesięcy. Budownictwo tradycyjne nie ma w tym przypadku najmniejszych szans,
  • dowolna i łatwa możliwość rozbudowy – w przypadku budownictwa modułowego mamy ogromną łatwość, jeśli chodzi o rozbudowę czy też modyfikowanie już powstałych budynków czy też projektów. Klasyczny budynek ma sporo ograniczeń związanych z jego rozbudową, w przeciwieństwie do jego modułowego odpowiednika,
  • najwyższa i sprawdzona jakość – bardzo często modułowe rozwiązania kojarzone są ze złą jakością. Ten typ budownictwa nie jest w żadnym przypadku gorszy od tradycyjnego, a często posiada lepsze jakościowo elementy, z uwagi na ściśle kontrolowane prefabrykaty.

Budownictwo modułowe – jakie tworzy budynki?

Na samym początku warto powiedzieć sobie, że budownictwo modułowe nie posiada żadnych ograniczeń. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ten model budowy z uwagi na niesamowitą szybkość budowy i oszczędność pieniędzy w porównaniu z klasycznym modelem budownictwa. 

Zazwyczaj każda osoba zapytana odnośnie budownictwa modułowego odpowie, że skupia się ono głównie na domach jednorodzinnych. Warto od razu wspomnieć, że technologia poszła już znacznie do przodu i w momencie obecnym powstają modułowe obiekty handlowo-usługowe, hotele, obiekty sportowe, biurowce, szpitale czy budynki użyteczności publicznej.

Jak wyglądają budynki modułowe?

Jakość budynków zawsze idzie także z wyglądem oraz ich estetyką. W obecnych czasach to właśnie na estetykę najbardziej stawiają przedsiębiorstwa czy inwestorzy. Nieruchomości stawiane za pomocą budownictwa modułowego, niczym nie różnią się wyglądem od tych tworzonych tradycyjnie. Realizacje te nawiązują do aktualnych trendów, a często design powstałych budynków wzbudza podziw w branży, dzięki szerszym możliwością rozwoju oraz łączenia poszczególnych modułowych elementów. 

Wygląd budynku modułowego w głównej mierze zależy od architekta, Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wygląd naszego projektu. Wszystko także jest uzależnione od potrzeb klienta oraz jego wizji, a dzięki otwartości budownictwa modułowego, możemy wykonywać i spełniać każde wymagania oraz wizje przedstawione przez klientów. 

Podsumowując całą tematykę budownictwa modułowego, możemy z pewnością stwierdzić, że jest to ogromna przyszłość na świecie, a przede wszystkim w Polsce, gdzie nadal ta branża posiada miejsce na rozwój. Szybkość wykonywania inwestycji oraz trafianie z rozwiązaniem w problemy jest imponujące. Przy każdej następnej możliwości wykonania jakiejś inwestycji, zalecamy zastanowić się, czy nie warto byłoby skorzystać z rozwiązań, jakie oferuje budownictwo modułowe. 

TOP 5 #1- wiadomości ze świata Budownictwa

TOP 5 to seria cotygodniowych , najważniejszych wiadomości ze świata budownictwa. Jeśli interesuje Cię budownictwo, działasz w branży lub jesteś inwestorem, zainwestuj kilka minut tygodniowo i zgarniaj wiedzę w pigułce.

Aktualna cena stali: 4012 PLN (wzrost 0.4%)

W 2023 roku pozwoleń na budowę o 35% mniej!

Budownictwo mieszkaniowe nadal nie powstaje z kolan. W okresie styczeń-luty 2023 roku pozwoleń na budowę wydano o 34.4% mniej niż analogicznym roku 2022.

Pesymistyczna koniunktura budownictwa w marcu

W marcu 2023 roku firmy z sekcji finansów oraz ubezpieczenia zostały ocenione korzystnie, najbardziej pesymistycznie ocenione zostały podmioty z budownictwa, tak podaje GUS.

Brak cudzoziemców hamuje Polskie budowy

Na Polskich budowach brakuje Ukraińców, których liczba w ubiegłym roku spadła w porównaniu do 2021 roku o dwie trzecie. Firmy budowlane próbując zastąpić ich siłą roboczą z Azji

Osiem firm zainteresowanych rozbudową A2 między Warszawą a Łodzią

Chęci wykonania projektu oraz przedstawienia dokumentacji do rozbudowy autostrady A2 między Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu zgłosiło się osiem firm. Najtańsza oferta ma wartość 22,8 mln, a najdroższa 58,4 mln zł.

88% firm budowlanych odczuwa skutki wojny na Ukrainie

Z wyników badań firmy DLA PIPER wynika, że aż 88% procent firmy z branży budowlanej odczuwa utrudnienia realizacji inwestycji. Dodatkowo warto wspomnieć, że połowa ankietowanych firm szacuje wzrost kosztów na 10-20%.